administrator
24 maja

IV Dzień Różnorodności
5 lat Karty Różnorodności

Przez te pięć lat kartę podpisało 163 firmy, urzędy, instytucje państwowe i pozarządowe, uczelnie. Dużo to, czy mało? Raczej mało, przecież karta mówi o równości, zagwarantowanej nam przecież w konstytucji i o tym, że to, czego wymaga prawo, można też uczynić atutem. Obchody są też okazją do zorganizowania poświęconej tej tematyce konferencji. Tym razem będzie ona poświęcona zarządzaniu wiekiem w miejscu pracy. Strasznie nie lubię tego zarządzania. Bo jak, zarządzimy teraz, że wszyscy będziemy młodsi? Ale Jeśli by się to udało, to oczywiście jestem za!  Żarty na bok. Sprawa jest poważna.



IV Dzień Różnorodności

Poważna, bo jako społeczeństwo starzejemy się coraz szybciej. I coraz częściej ludzie, których dzieli nawet i trzydzieści lat różnicy wieku, będą musieli pracować w jednym zespole. Oczywiście nie jest tak, że to się nie zdarzało w przeszłości. Ci starsi kierowali, dzielili się też swoim doświadczeniem. A ci młodsi przygotowywali się do przejęcia po nich pałeczki. Zmieniło się to o tyle, że teraz często muszą pracować ręka w rękę, a doświadczeniem to często dzielą się ze starszymi ci młodsi. Lepiej obyci w cyfrowym świecie. Choć oczywiście doświadczenia tych starszych też nie są bez znaczenia. Stare hierarchie uległy zaburzeniu i musimy się uczyć na nowo współpracy między sobą. Zamiast wieku używa się też często pojęcia generacji, bo oprócz liczby lat dzielą nas też pewne generacyjne doświadczenia, przekładające się na stosunek do różnych wartości. Wciąż jeszcze na rynku pracy są ludzie z pokolenia powojennych baby boomers, jest pokolenie X, Y, Z.  Wyróżnia się jeszcze pokolenie C, czyli tych, którzy w dorosłe życie wkraczali jako użytkownicy komputerów. I, co by należało od razu dodać: Internetu, który nas zmienił chyba jeszcze bardziej. Nikt nie wyróżnia jakoś pokolenia telefonów komórkowych, ale ten nałóg okazał się wybitnie odporny na metrykę. Okazaliśmy się równie podatni.

 

Z okazji obchodów inicjator karty, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, które ma trudne do ocenienia zasługi dla wdrażania jego zasad, zaprasza nas na konferencję poświęconą zarządzaniu wiekiem, czyli temu, jak radzić sobie z budowaniem zespołów pracowniczych złożonych z ludzi różniących się wiekiem i wszystkim, co jest tego konsekwencją. By przekonać, że można z tego zrobić atut takiego zespołu. Jedne powód można podać od razu: lepsze zrozumienie potrzeb klientów. Oczywiście są produkty czy usługi, które kierujemy do określonej grupy wiekowej, ale najczęściej także oni są pod tym względem zróżnicowani. Wydarzenie rozpocznie podpisanie Karty Różnorodności przez nowych jej sygnatariuszy. Będą wykłady prof. Izabeli Warwas i prof. Magdaleny Środy, będą też warsztaty. W przypadku warsztatów, odbywać się one będą równolegle w pięciu grupach, z których każda podejmie inny temat. Będzie o tym, jak zmierzyć się z tym wyzwaniem dużej firmie, a jak w małym bądź średnim przedsiębiorstwie, jak zrobić to w organizacji pozarządowej i jakie powinny być pierwsze kroki, poszukiwana będzie też nazwa na określenie grupy 50+. I jeszcze na koniec warsztat poświęcony sztuce jako inspiracji dla różnorodności, Acz tu tylko mogę się domyślać, o co może chodzić. Konferencja będzie też okazją do ogłoszenia, kto otrzyma nagrodę Forum Odpowiedzialnego Biznesu i dołączy do grona „Ludzi, którzy zmieniają polski biznes”.  

 

 

IV Dzień Różnorodności 

 

program konferencji

 

środa 24 maja, godzina 9.00 – 15.45

Warsaw Trade Tower, ul. Chłodna 51

gdzie to jest

 

Udział w konferencji jest bezpłatny, zgłoszenia przez formularz online.

 

 


Magazyn przedsiębiorcy