administrator

  Jesteśmy partnerem medialnym Forum !

więcej


Tuż po wakacjach, bo 6 września w Hotelu Gołębiewskim w Karpaczu, rozpocznie się 31. edycja Forum Ekonomicznego. Obrady, które potrwają trzy dni, odbywać sie będą pod hasłem „Europa w poszukiwaniu nowych wyzwań”. Organizowane przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich Forum Ekonomiczne w Karpaczu to najważniejsza konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej. Na przestrzeni swojej trzydziestoletniej historii projekt ewoluował w wydarzenie, podczas którego dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów. To tu padają propozycje konkretnych rozwiązań i innowacyjne idee. O sile marki Forum Ekonomicznego, któego jesteśmy partnerem medialnym, świadczą również najważniejsi goście, liczba uczestników oraz największe w Polsce zainteresowanie mediów.

Hasło przewodnie tegorocznego Forum Ekonomicznego jest nieprzypadkowe. Przez ostatnie dwa lata, świat mierzył się z gospodarczymi i społecznymi skutkami pandemii Covid-19. Dynamiczna sytuacja we wschodniej części Europy odsunęła jednak na dalszy plan kwestie związane chociażby z dystrybucją szczepionek, czy ujednoliceniem zasad certyfikacji.

W centrum uwagi światowych decydentów znalazła się Ukraina, doświadczająca niczym nieusprawiedliwionej agresji ze strony Rosji. Wojna, którą obserwujemy, tworzy nowy układ sił i może zaważyć na losach całego kontynentu. Ta sytuacja skłania do zastanowienia się nad działaniami, które mogą podjąć państwa członkowskie UE w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Ponadto, warta uwagi staje się ciągle rosnąca liczba 5 milionów uchodźców i problem niesienia im skutecznej, długofalowej pomocy.

W obliczu wojny i postępujących zmian klimatycznych, zadaniem Europy stała się dywersyfikacja źródeł energii i uniezależnianie się od surowców pochodzących z Rosji. Projekt „Fit for 55”, zakłada redukcję gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej. Jest to kwestia niezwykle istotna z perspektywy przyszłych pokoleń, jednak może nieść za sobą opłakane skutki gospodarcze, polityczne oraz paradoksalnie środowiskowe.

Powyższe wyzwania stawiają przed krajami Wspólnoty kluczowe pytania dotyczące zjednoczenia Europy, jej roli i miejsca na arenie międzynarodowej, oraz wspólnego kształtowania post-pandemicznego świata.

Podczas tegorocznej edycji zostanie zorganizowanych ponad trzysta debat z udziałem ponad 4 tysięcy gości z Europy, Azji Centralnej i USA. Wśród poruszanych tematów znajdą się między innymi wokół bezpieczeństwo, energetyka, inwestycje, innowacje czy polityka międzynarodowej.

Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana 5. edycja Raportu SGH i Forum Ekonomicznego, stanowiąca naukowe opracowanie o stanie gospodarki i Polski w 2022 r. oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Tak jak w latach poprzednich, Rada Programowa uhonoruje również: Człowieka Roku, Firmę Roku i Organizację Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej.

Forum Ekonomiczne to także bogaty program kulturalny i rekreacja. Uczestnicy Forum będą też mieli okazję uczestniczyć w prezentacji atrakcji turystycznych regionu, posmakować tutejszej kuchni. Ale to już przywilej tych, którzy do Karpacza wybiorą się osobiście!

 

Magazyn przedsiębiorcy