PHP Notice in file /lib/users.class.php on line 52: session_start() [function.session-start]: open(/tmp/sess_287d426dc30273ec515a91512a06ea88, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122)
PHP Notice in file /lib/users.class.php on line 52: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /lib/error.class.php:38)
PHP Notice in file /lib/users.class.php on line 52: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /lib/error.class.php:38)
PHP Notice in file /lib/users.class.php on line 81: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /lib/error.class.php:38)
PHP Notice in file /lib/users.class.php on line 342: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /lib/error.class.php:38)
Klub Integracji Europejskiej :: Start
administrator
1 lutego

Seminarium nt. środków unijnych na Mazowszu
patronat

Było to pierwsze seminarium dla przedsiębiorców nimi zainteresowanych zorganizowane przez Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w tym roku. Izba prowadzi Regionalny Punkt Informacyjny udzielający przedsiębiorcom pomagający przedsiębiorcom w uzyskaniu pomocy publicznej (tematyka zakreślona jest więc szerzej ale to seminarium dotyczyło właśnie środków unijnych). Objęliśmy nad nim jako klub patronat.


Seminarium poświecone było możliwościom pozyskania środków rozdzielanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego oraz Programu Innowacyjna Gospodarka. Czyli tych z punktu widzenia przedsiębiorców najważniejszych. I konkretnie działań, w ramach których wkrótce zostaną ogłoszone konkursy i będzie można o te środki aplikować.


1.5 RPO WM Rozwój Przedsiębiorczości
1.7 RPO WM Promocja gospodarcza
4.3 RPO WM Ochrona powietrza, energetyka


4.4 POIG Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym
6.1 POIG Paszport do eksportu


Nie może więc dziwić frekwencja na seminarium. Nie są to co prawda środki za nic, potrzebny jest wkład własny, trzeba spełnić konkretne warunki ale jest to szansa zrealizowania inwestycji za półdarmo. Nie jest to co prawda dokładnie pół, raczej mniej (zależy to od regionu, wielkości przedsiębiorstwa i konkretnego działania) ale są to pieniądze nie do pogardzenia. Powinniśmy jednak starać się o nie z głową. Niezależnie od tego, czy piszemy wnioski sami, czy korzystamy z pomocy firm consultingowych powinniśmy pamiętać, że to my będziemy je realizować. To, co w tym wniosku wpiszemy, będzie naszym zobowiązaniem. Zlekceważenie tego może skończyć się tym, że będziemy pieniądze z dotacji wracać. I to się zdarza. Zdarza się nawet (wcale nie tak rzadko) , że przedsiębiorca po wygraniu konkursu odstępuje od podpisania umowy. Czyli jak w każdym biznesie – postępujmy rozważnie. A oprócz pomocy firm consultingowych możemy też liczyć na pomoc punktów konsultacyjnych takich jak ten prowadzony przez Izbę. Za nas wprawdzie wniosku nie napiszą ale pomogą nam rozwiać wiele dręczących nas wątpliwości. I to za darmo, bo swoje usługi świadczą nam bezpłatnie.

Z wymienionych powyżej działań największe zainteresowanie budzi pierwsze, 1.5 RPO WM Rozwój Przedsiębiorczości i nic dziwnego – bo tu ramy zakreślone są najszerzej i najszerszy krąg potencjalnych beneficjentów. My też wkrótce zorganizujemy specjalne poświecone mu warsztaty. Niestety nie oznacza to, że są przeznaczone na nie największe środki (będzie to w tej rundzie na Mazowszu najwyżej 16 mln euro). Ciągle wiele tu niewiadomych, nie wiadomo, czy będą to tylko środki dla małych i średnich przedsiębiorstw, czy też dla dużych. Nie wiadomo, czy będzie to konkurs otwarty (praktycznie kto pierwszy, ten lepszy) czy zamknięty (tu będzie określony czas na składanie wniosków). Niewiadomych jest sporo rozstrzygną się one dopiero około połowy marca, bo wtedy będą podejmowane decyzje, a sam konkurs planowany jest na jego koniec. To akurat nie jest dobra wiadomość, wydaje się, że te sprawy powinny być rozstrzygane ze znacznie większym wyprzedzeniem. Nie znaczy to, że zupełnie nic nie wiadomo i że nie można tu udzielić konkretnych rad. Na przykład tej, by raczej nie planować zakupów urządzeń używanych, teoretycznie jest to możliwe ale łatwo natknąć się tu na haczyk. Generalnie, choć nie obowiązuje nas przy zamawianiu sprzętu i usług ustawa o zamówieniach publicznych to obowiązuje nas zasada zachowania konkurencyjności. Bywa, że nie może być ona w praktyce dochowana, nie jesteśmy dostarczyć trzech czy pięciu ofert (wymóg może być różnie sformułowany) ale w takim wypadku dowód tego spada na nas. Nie powinniśmy też korzystać z usług nikogo z rodziny, oczywiście rodzinie ufamy bardziej niż obcym ale przekonanie urzędników o słuszności naszego wyboru może okazać się trudne. To uwaga odnosząca się nie tylko do tego działania. Tak jak i ta, również padła, że wszelkich zakupów – jeśli chcemy liczyć na refundacje – dokonywać możemy nie wcześniej niż przed złożeniem wniosku. Co oczywiście nie daje nam pewności, że ten zwrot otrzymamy – bo jeszcze nas wniosek musi być zaakceptowany. Przecież dotacje możemy ale nie musimy otrzymać.

To działanie budziło największe zainteresowanie (i nieprzypadkowo my też poświęcimy mu osobne warsztaty) ale warte uwagi są też inne. W ramach działania 4.3 możemy się starać o środki na docieplenie budynków biurowych… bo obejmuje je definicja obiektów użyteczności publicznej. Tam gdzie chodzi o innowacyjność czyli w ramach działania 4.4 wyklucza się wszelkie remonty ale jak najbardziej termomodernizacja kojarząca nam się z remontem właśnie w tych ramach się mieści, musimy tylko udowodnić, że prowadzi do oszczędności energii. W ramach działania 6.1 o ładnej Paszport do eksportu możemy zaś liczyć między innymi na dofinansowanie naszego udziału w targach i misjach gospodarczych.

Spotkanie było interesujące, pytania (padło ich sporo) nie pozostawały bez odpowiedzi, chyba, że po prostu jej nie było, bo sporo rozstrzygnięć dopiero ma zapaść, choć często możemy je już teraz spróbować przewidywać.
 
Zachęcamy też do zapoznania się z przedstawionych na seminarium prezentacjami (do pobrania poniżej):
 
Działania dla przedsiębiorców w ramach RPO

4.4 POIG Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym

6.1 POIG Paszport do eksportu

 
Spotkanie odbyło się tradycyjnie w siedzibie Izby przy ulicy Smoczej 27 w Warszawie, na rogu Stawek. Na budynku pyszni się szyld restauracji „Śpiewających kelnerów”, o wiele bardziej widoczny niż szyld Izby. Na podwórzu wypatrzyliśmy nawet znaną nam z ulic furgonetkę reklamująca restaurację. My jej tu oczywiście nie reklamujemy ale będzie ona dla nas dobrym punktem orientacyjnym. To tu. Trafiliśmy. Szatnia jest na dole, natomiast tak sala konferencyjna, jak i biura Izby mieszczą się na piętrze.

To było pierwsze ale oczywiście nie ostatnie takie seminarium. Nie omieszkamy zaprosić na kolejne. A już dzisiaj zachęcamy do kontaktu z Regionalnym Punktem Informacyjnym prowadzonym przez Izbę. Korzystanie zeń – przypomnijmy – jest dla nas bezpłatne.

więcej o punkcie: http://www.fund.org.pl/index.php?strona=469

Magazyn przedsiębiorcy
galeria zdjęć
PHP Notice in file Unknown on line 0: Unknown: open(/tmp/sess_287d426dc30273ec515a91512a06ea88, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122)
PHP Notice in file Unknown on line 0: Unknown: open(/tmp/sess_287d426dc30273ec515a91512a06ea88, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122)