administrator
16 i 17 października

SIMFO 2014
czyli debata o jednolitym rynku europejskim

Krajowe Forum Jednolitego Rynku SIMFO 2014 zorganizowane zostanie już po raz czwarty, a że ten rok to też równa rocznica od przystąpienia Polski do Unii, odbędzie się pod hasłem: „Dekada polskiej przedsiębiorczości na jednolitym rynku Unii Europejskiej”. Jego organizatorami są nasze ministerstwo gospodarki oraz Komisja Europejska i Parlament Europejski


SIMFO 2014

Rozwijając może nieco tajemniczy skrót SIMFO, oznacza on po angielsku SIngle Marker FOrum, czyli po prostu jednolity rynek. Do debaty o nim zaproszenie zostali oprócz przedstawicieli organizatorów, polskiego rządu i administracji oraz organów Unii Europejskiej, przedstawiciele świata nauki, organizacji pozarządowych oraz oczywiście przedsiębiorcy i ważne, by ich podczas niej nie zabrakło. Stąd zaproszenie także do nas skierowane. Dwudniowe obrady w tym roku odbędą się w Warszawie (w zeszłym był to Kraków). Pierwszego dnia zostaniemy zaproszeni do Och-Teatru, czyli przekształconemu przez Krystynę Jandę na teatr dawnego kina Ochota (to uwaga dla tych, którzy nie są na bieżąco z szybko zmieniająca się geografią Warszawy). Drugiego dnia zaś do Hotelu Sofitel Victoria (dawniej po prostu Victoria, to ten sam hotel).

 

Odmienna będzie tematyka obu dni Forum, można też wziąć udział zarówno w obu, jak i w jednym dniu obrad (pierwszym lub drugim). Obrady pierwszego dnia, które otworzą wystąpienia wicepremiera oraz ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego i Róży Thun reprezentującej współgospodarza, Parlament Europejski, poświęcone będą transgranicznej działalności na rynku wewnętrznym Unii. Bo granice państw nie są już dziś granicami rynku, może nie w pełni i nie do końca, ale w dużym stopniu tak już jest. A chodzi o to, by przestały być nimi w ogóle. Zostanie też na niej zaprezentowany, przygotowany przez Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska raport na temat e-handlu w polskich małych i średnich przedsiębiorstwach, z której to możliwości coraz więcej z nich korzysta. Także, jeśli idzie o handel poza granicami kraju.

 

Drugi dzień Forum, którego organizatorem będzie Komisja Europejska, poświęcony będzie deregulacji w obszarze zawodów regulowanych, co brzmi z językowego punktu widzenia wręcz okropnie, a chodzi szerszy dostęp do prawa wykonywania zawodu tam, gdzie jego wykonywanie wymaga szczególnych kwalifikacji, a co dotyczy tak prawników, o których dyskusja była najgłośniejsza, jak i na przykład inżynierów (te tematy pojawią się na pewno). Oprócz ograniczeń dotyczących sytuacji w każdym z krajów z osobna, chodzi też o dostęp do tych zawodów ludzi z innych krajów Unii Europejskiej.

 

Jak zawsze tego typu wydarzenia, oprócz możliwości zorientowania się, co do kierunku przygotowywanych i już wdrażanych zmian, a także wypowiedzenia się na ich temat, jest okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania użytecznych kontaktów z innymi uczestnikami forum.

 

program pierwszego dnia forum

 

16 października godzina 10.00 – 15.30

(rejestracja i kawa od 9.00)

Och-Teatr, ul. Grójecka 65, gdzie to jest

 

program drugiego dnia forum

17 października godzina 10.00 – 16.10

(rejestracja i kawa od 9.00)

hotel Sofitel Victoria, ul. Królewska 11, gdzie to jest

 

 

Udział w obu częściach Forum jest całkowicie bezpłatny, co powinno być dodatkową zachętą. Trzeba tu jednak zwrócić uwagę, że o ile obrady pierwszego dnia toczyć się będą w języku polskim (dla zagranicznych gości organizatorzy zapewniają tłumaczenie), to drugiego dnia językiem obrad będzie angielski (współczesna lingua franca) i jego znajomość stanowić już niezbędna.

 

Rejestracja na każdy dzień Forum jest odrębna, na szczęście nieskomplikowana i dokonuje się jej wypełniając on-line odpowiednie formularze, do których linki podajemy poniżej:

 

rejestracja na pierwszy dzień forum w Och-Teatrze, kliknij tutaj

 

rejestracja na warsztaty w hotelu Sofitel Victoria, kliknij tutaj

(uwaga: należy wprowadzić hasło: warsaw)

 


Magazyn przedsiębiorcy