Święto Mistrza 2015
święto naszych przyjaciół
Nieczęsto zdarza się ujrzeć cała starszyznę warszawskich cechów w togach i z insygniami ich władzy w uroczystym przemarszu ulicami miasta. Właściwie pewność, że nam się to uda, możemy mieć tylko raz do roku, w Święto Mistrza. Od lat obchodzone jest ono w rocznicę wybuchu powstania w Warszawie podczas insurekcji kościuszkowskiej.
Związek jest oczywiście nieprzypadkowy, nie pokonano by o wiele liczniejszego garnizonu rosyjskiego bez wsparcia ze strony ulicy, a zwłaszcza warszawskiego rzemiosła, a jednym z przywódców powstania był warszawski szewc Jan Kiliński. Nawiązujące do tych historycznych wydarzeń akcenty są stałym punktem obchodów rzemieślniczego święta. Po mszy w katedrze rzemieślnicy przemaszerują w asyście kompanii reprezentacyjnej wojska polskiego pod Zamek Królewski, gdzie znajduje się urna z sercem Tadeusza Kościuszki. Padnie salwa honorowa, zostaną złożone wieńce i nie obędzie się bez okolicznościowych przemówień. Ciąg dalszy uroczystości to przemarsz pod pomnik Jana Kilińskiego na Podwalu. Tam w 1794, przeszło dwieście lat temu, toczyły się najcięższe walki i można sobie nawet wyobrazić, że Jan Kiliński z prowadzi właśnie kolejny szturm na rosyjską ambasadę. W takiej pozie został uchwycony przez autora pomnika, Stanisława Jackowskiego. Przed wojną, pomnik ten stał w innym miejscu, na placu Krasińskich. Wróćmy jednak do dnia dzisiejszego. Po złożeniu wieńców pod pomnikiem Jana Kilińskiego rzemieślnicy udadzą się na kolejną część uroczystości, we własnym gronie, w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Pałacu Chodkiewiczów przy Miodowej. Będzie to okazja do wręczenia zasłużonym rzemieślnikom odznaczeń państwowych, a także resortowych i przyznawanych przez same cechy, w tym symbolicznej Szabli Kilińskiego. Podczas uroczystości nie zabraknie przedstawicieli władz państwa, regionu i oczywiście miasta.
Organizatorem uroczystości, wspólnie z Fundacją Kościuszkowską, jest blisko z nami współpracująca Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości. To święto naszych przyjaciół, zresztą rzemieślnicy są także wśród członków naszego klubu, a więc i po prostu nasze.
więcej: http://mirip.org.pl
Przebieg uroczystości:
10.00 – Msza w katedrze.
11.00 – Przemarsz w asyście kompanii honorowej pod Zamek Królewski
11.15 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem
11.30 – Spotkanie rzemieślników w Pałacu Chodkiewiczów (wstęp za zaproszeniami)