Na pierwszej po wakacyjnej przerwie porannej kawie z ekspertem spotkaliśmy się w restauracji Florian Ogień czy Woda na Chłodnej, by porozmawiać o sukcesji, wyzwaniu, z którym prędzej czy później musi zmierzyć się każdy właściciel firmy. Naszym ekspertem była Katarzyna Karpiuk z Kancelarii Ożóg Tomczykowski. Licznie przybyłych członków klubu powitali osobiście jego prezes Krzysztof Jończyk i założycielka, Barbara Jończyk. To temat im osobiście też nieobcy. Spotkanie było też okazją, by przedstawić nowych pracowników klubu, dyrektora generalnego klubu Agnieszkę Majcher oraz Laurę Bryk, architekta przestrzeni informacyjnych.
Jak zatrudnić cudzoziemca i zrobić to legalnie? Podczas seminarium dowiemy się, kiedy wymagane jest posiadanie zezwolenia na pracę i jak je zdobyć, jeśli jest wymagane. Jakie zasady obowiązują przy zawieraniu umowy o prace. Jak wygląda sprawa płacenia podatków w przypadku pracowników zagranicy. i jakie zasady obowiązują w ich przypadku, jeśli idzie o ubezpieczenia społeczne. I z czym musimy się liczyć i pójdziemy na skróty nie licząc się z obwiązującymi przepisami. To pytania, na które pracodawcy coraz częściej poszukują odpowiedzi. Bo też na naszym krajowym rynku pracy coraz trudniej o pracownika. Wszystkie te pytania znalazły się w programie zorganizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości seminarium, tylko czy trzy i pół godziny to dość, by udzielić na nie odpowiedzi?
Zgodnie z art. 9 ust.2. ustawy z dnia 2 września 2014 roku o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw – podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego mają obowiązek zgłosić zmianę w zakresie przedmiotu działalności w celu dostosowania wpisu do treści art. 40 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, przy pierwszym wniosku o zmianę danych w Rejestrze, nie później niż w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie nowelizacji (do grudnia 2019). Jeżeli przedmiot działalności wynika z umowy spółki, aktu założycielskiego lub statutu (był dotychczas objęty przedmiotem działalności), zgłoszenie nie wymaga zmiany umowy czy statutu spółki.
Międzynarodowe Forum PPP w Płocku to już impreza cykliczna, a jako klub wraz z magazynem przedsiębiocy@eu nie pierwszy raz obejmujemy ją naszym patronatem medialnym. W tym momencie musimy objaśnić co oznacza PPP, bo niestety nie wszyscy jeszcze ten skrót kojarzą. PPP, czyli partnerstwo publiczno-prywatne. Zbiegiem okoliczności identycznie brzmi skrót angielski, od public-private partnership, a że Wielka Brytania jest w tej dziedzinie pionierem i zarazem jest ono tam najbardziej rozpowszechnione, skrót ten jest używany na całym świecie.